27 października, 2020

​PONAD 4 TYS. PRZEJŚĆ BEZ ŚWIATEŁ. A TO TYLKO JEDNO MIASTO!

W Polsce nie istnieje żadna centralna baza tego typu obiektów. Ponieważ drogi mogą mieć różnych zarządców, danymi zbiorczymi dotyczącymi liczby przejść dla pieszych w całym kraju nie dysponuje nawet Ministerstwo Transportu.

W przypadku przejść dla pieszych nie chodzi wyłącznie o przepustowość danych odcinków, ale fakt, że ich nadmiar działa na kierowców deprymująco. Mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem, co w przypadku zbyt dużej ilości znaków. Przytłoczeni natłokiem informacji zmotoryzowani zaczynają traktować je “wybiórczo” i – w konsekwencji – utrwalają w sobie nawyk ich lekceważenia. Identyczne zjawisko dotyczy np… dostrzegania emitowanych w internecie reklam.

Z taką argumentacją zdają się licować dane warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich, który pochwalił się niedawno, że zaplanowany na ten rok audyt przejść dla pieszych znalazł się właśnie na półmetku.

Wrażenie robią publikowane przez ZDM liczby. W wystosowanym komunikacie czytamy, że do tej pory od 2016 roku – audyt objął już – uwaga – 3516 przejść dla pieszych na terenie Warszawy. Do jego zakończenia pozostało jeszcze 598 tego typu obiektów zlokalizowanych na Wilanowie, w Ursusie i na Woli. W sumie daje to liczbę – uwaga – 4 114 przejść dla pieszych w Warszawie.